Leczenie ortodontyczne – Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne polega na korygowaniu wad zgryzu.

Lekarz ortodonta poprzez zastosowanie różnego rodzaju aparatów nazębnych jest w stanie ustawić zęby w prawidłowym dla nich ułożeniu.

Dzięki ortodoncji mogą być leczone nie tylko wady zgryzu, ale także nieznaczne zniekształcenia twarzy, gdyż prawidłowe ułożenie zębów i szczęk wpływa na zewnętrzny wygląd człowieka. Ponadto nieprawidłowy zgryz może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, gdyż o nieprawidłowo ustawione zęby ciężej jest odpowiednio zadbać.

Wady zgryzu wpływają także na powstawanie wad wymowy. W leczeniu ortodontycznym wykorzystywane są nowoczesne technologie jak technika CAD-CAM oraz implantologia ortodontyczna.

Fakty i mity

Warto jest zadbać o to, aby samemu mieć prawidłowy zgryz oraz aby twoi najbliżsi mogli również cieszyć się pięknym uśmiechem.

Wśród opinii publicznej istnieje wiele nieprawdziwych opinii takich jak, że zębów nie można naprostować w wieku dorosłym, albo że do ortodonty nie warto iść z dzieckiem zanim nie wyrośnie mu stałe uzębienie.

Są one niezgodne z prawdą, gdyż zęby dorosłych osób można z powodzeniem korygować, natomiast do ortodonty można wybrać się już z około 2-3 letnim dzieckiem, aby można było monitorować rozwój jego uzębienia.

Leczenie ortodontyczne przede wszystkim może poprawić wygląd pacjenta oraz jego samopoczucie.

Jednakże nie jest to jedyną jego zaletą. Higiena jamy ustnej przy wyprostowanych zębach jest znacznie łatwiejsza, a zęby stają się silniejsze i zdrowsze. Tak zadbane zęby mogą posłużyć do późnych lat starości.

Często korekcja wady zgryzu poprzedza inne terapie dentystyczne jak np. zakładanie implantów bądź leczenie protetyczne, gdyż ułatwia ona wykonanie późniejszych zabiegów.

Jak przebiega leczenie?

Naprawianie wad zgryzu przebiega poprzez zakładanie aparatów ortodontycznych, które dzielą się na aparaty stałe oraz wyjmowane.

Aparaty wyjmowane są częściej stosowane u dzieci, natomiast stałe zakłada się nastolatkom i osobom dopiero po wykształceniu wszystkich zębów stałych.

Aparaty przymocowane do zębów dają zazwyczaj lepsze i szybsze efekty, szczególnie w wypadku bardzo stłoczonych zębów.
Na wyjmowane aparaty ortodontyczne składają się zamki i pierścienie, które zostają przytwierdzone do uzębienia przy użyciu specjalistycznych klejów, które są połączone ze sobą łukiem ortodontycznym tzn. charakterystycznym drutem przebiegającym wzdłuż zębów.

Cechą drutu jest jego sprężystość, dzięki której przesuwa on nieprawidłowo ustawione zęby. Dodatkowo pomocne mogą być gumki nakładane na poszczególne zęby.

Działanie aparatu polega na regularnym podkręcaniu sprężynek raz na kilka tygodni, które stopniowo regulują kształt uzębienia. Aparat ortodontyczny zostaje przyklejony do zębów przez cały okres leczenia, które trwa maksymalnie do dwóch lat. Po zakończonym procesie prostowania zębów usuwa się aparat oraz klej bez szkody dla szkliwa.

Rodzaje aparatów stałych

Aparaty metalowe – są jednymi z najczęściej zakładanych aparatów ze względu na ich niską cenę oraz efektywność działania. Są w stanie wyprostować nawet mocno zdeformowany zgryz i są stosunkowo wygodne ze względu na niedużą wielkość wykorzystywanych w nich zamkach.

Minusem metalowych aparatów jest ich duża widoczność, gdyż zamki i drut wykonywane są jedynie w kolorach srebrnym lub złotym. Jednakże dla urozmaicenia, ligatury (tzw. gumeczki na każdym zębie) mogą być różnobarwne. Przy tego rodzaju aparatu wymagane są wizyty kontrolne co 4-6 tygodni.

Aparaty estetyczne – ten rodzaj aparatu jest znacznie mniej widoczny aniżeli standardowy aparat metalowy, dlatego wielu pacjentów decyduje się właśnie na tą opcje.

Zamki do nich wykonywane są z porcelany bądź są przezroczyste, natomiast łuki ortodontyczne mogą być w kolorze srebrnym bądź imitującym naturalny kolor uzębienia. Częstotliwość wizyt kontrolnych jest taka sama co w przypadku aparatów metalowych.

Aparaty samoligaturujące – jak sama nazwa wskazuje nie wymagają nakładania ligatur. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie wśród urządzeń prostujących zęby, dzięki którym pacjent może rzadziej odbywać wizyty kontrolne, których częstotliwość wynosi około co 6 tygodni.

Aparaty są wygodniejsze dla pacjentów, gdyż w tym modelu zmniejsza się odczuwalność bólu podczas zmiany ułożenia zębów oraz jest on łatwiejszy w czyszczeniu.

Aparaty lingwalne – są najmniej zauważalnym rodzajem aparatów ortodontycznych, gdyż zakładane są one od wewnętrznej strony zębów. Z zewnątrz są w zasadzie niewidoczne, jednak bardziej wpływa on na pogorszenie wymowy aniżeli aparaty zakładane od przodu.

Aparaty lingwalne są najdroższe, gdyż zamki wykonywane są z prawdziwego złota. Należy też pamiętać, iż ten rodzaj urządzenia wymaga jeszcze większej ilości zabiegów higienicznych, gdyż czyszczenie jest utrudnione. Wizyty kontrolne przeprowadza się co 4-6 tygodni.

Aparaty wyjmowalne

Invisalign – leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu systemu Invisalign jest przeprowadzane indywidualnie dla każdego pacjenta. Polega na komputerowym zaplanowaniu i wykonaniu przezroczystych, ściągalnych nakładek na zęby w oprogramowaniu CAD-CAM.

Metoda ta jest bardzo estetyczna, gdyż szyny nie rzucają się tak bardzo w oczy jak standardowe aparaty ortodontyczne, a ponadto ze względu, iż są dopasowane do naszych zębów są komfortowe w użytkowaniu.

Nakładki należy wymieniać co dwa tygodnie, aż do całkowitego wyprostowania zgryzu. Przy pilnym użytkowaniu, najlepiej przez 22-24 godzin na dobę, metoda ta przynosi szybkie efekty.

Insignia – aparaty Insignia są również projektowane przy użyciu oprogramowania CAD-CAM pod indywidualne potrzeby poszczególnych pacjentów.

Wymaga ona o połowę mniejszej ilości wizyt kontroli aniżeli przy standardowych aparatach, a czas leczenia zostaje skrócony o około 25%. Wiąże się ona z mniejszym dyskomfortem i bólem podczas ustawiania się zębów oraz dobrymi i trwałymi efektami.

Higiena jamy ustnej

Utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest niezwykle ważne, a jest ono dodatkowo utrudnione poprzez łatwiejsze osadzanie się resztek jedzenia na urządzeniu. Jednakże nie należy się tego bać, gdyż lekarz dokładnie wytłumaczy Państwu w jaki sposób poprawnie dbać o swoje zęby i jak je czyścić.

Na czas posiadania aparatu zaleca się delikatne zmiany w diecie pacjenta. Zmiany polegają na wyłączeniu bardzo twardych pokarmów takich jak warzywa, orzechy czy niektóre owoce. Oczywiście są one dozwolone w postaci rozdrobnionej.

Również aby zapobiec uszkodzeniu aparatu bądź późniejszym problemom z jego czyszczeniem pacjent powinien wyłączyć z diety kleiste przekąski jak krówki, batony oraz gumę do żucia.