Implantacja natychmiastowa

Implantacja natychmiastowa jest metodą wykorzystywaną w praktyce stomatologicznej polegająca na równoczesnym usunięciu zęba i następnym umiejscowieniu implantu w jego miejsce.

O dokonaniu zabiegu zawsze decyduje lekarz, który dokonuje oceny czy pacjent posiada odpowiednie warunki do jego przeprowadzenia. Oceny dokonuje on zaraz po ekstrakcji zęba, gdyż przed jego usunięciem nie jest to możliwe do sprawdzenia.

Implantacja natychmiastowa

Implantacja natychmiastowa jest przeprowadzana w następujący sposób. Wpierw dochodzi do ekstrakcji zęba, następnie implant zostaje ulokowany w zębodole po nim pozostawionym.

Na implant jest wkręcany odpowiedni łącznik protetyczny, wykonany z tytanu lub cyrkonu. Umieszczony łącznik umożliwia zamocowanie tymczasowej korony akrylowej, którą pacjent nosi przez około 4-5 miesięcy. Wszystkie te elementy są dokonywane podczas jednej wizyty stomatologicznej. Po okresie 5 miesięcy korona tymczasowa zostaje zastąpiona przez stałą koronę porcelanową.

O decyzji czy dany pacjent będzie mógł skorzystać z zabiegu natychmiastowej implantacji decyduje wiele czynników:

Brak stanów zapalnych ani zmian chorobowych w okolicy usuniętego zęba,
Zdrowy zębodół posiadający grubą blaszkę kostną oraz wystarczającą szerokość,
Optymalne warunki anatomiczne, w tym odpowiedni kształt dziąsła,
Usunięcie zęba musi zostać wykonane w delikatny sposób.

Natychmiastowa implantacja jest wygodną metodą leczenia braków w uzębieniu, zarówno dla pacjenta jak i stomatologa.

Przeprowadza się ją podczas jednej wizyty lekarskiej, dzięki czemu gojenie się ran zachodzi szybciej, aniżeli gdy zabiegi ekstrakcji i implantacji są rozdzielone. Czas leczenia zostaje dzięki temu skrócony do około 3 miesięcy, co wiąże się z mniejszą ilością wizyt.

Przy odpowiednich warunkach do implantacji nie trzeba używać biomateriałów wypełniających zębodół, a stan tkanki kostnej nie ulega zmianie, tak jak dzieje się to w wypadku długotrwałego pozostawienia pustego zębodołu.

Jednakże często zdarza się, iż pomiędzy implantem a ścianą zębodołu powstaje wolna przestrzeń, którą należy wypełnić biomateriałem lub strukturami kościozastępczymi wraz z pokryciem go kolagenową membraną.

Wtedy czas leczenia wydłuża się do około 6 miesięcy, jednak wciąż jest on znacznie krótszy od standardowej metody zakładania implantów.